Cena mlčania: sexuálne zneužívanie tisícok detí

Autor: Juraj Mesík | 20.5.2009 o 22:10 | Karma článku: 8,93 | Prečítané:  2998x

Keď  na  Slovensku v roku 2009 upozorníte na nebezpečie  zasahovania rímsko-katolíckej cirkvi (RKC) do života občanov, dočkáte sa väčšinou zúrivých nadávok a často i snahy o cenzurovania príspevkov. Ťažko povedať čo je horšie,  či nadávanie, alebo cenzúra:  určite najväčšou chybou by ale bolo podľahnúť tlaku a mlčať. Ficovo manželstvo „otca štátu a matky cirkvi" - rozumej tej našej, rímskokatolíckej - stupňuje  riziko čoraz väčšieho zasahovania RKC do  ľudských a reprodukčných práv žien, do výchovy mládeže,  do prístupnosti antikoncepcie a ďalších vecí, na ktoré sa katolícki biskupi cítia byť povolaní experti a „morálne autority". 

K čomu vedie strach obetí cirkevného zneužívania hovoriť,  autocenzúra tých, čo o probléme vedia  a cenzúra tých, čo nechcú, aby sa o nich dozvedela verejnosť hovorí otrasný príbeh desaťročí  sadistického fyzického a sexuálneho zneužívania tisícok detí  v jednej z najkatolíckejších krajín na svete - v Írsku. Nemá význam reprodukovať detaily zo stredovekého  hororu, ktorý až do deväťdesiatych rokov  20. storočia zažívali tisíce mladých Írov - treba si prečítať a vypočuť čo o tom hovoria výsledky rozsiahleho vyšetrovania zločinov a sadistického násilia v katolíckych sirotincoch, školách a nápravných zariadeniach pre mládež.   Alebo si vypočuť, čo o jednom z„ gulagov"  zriadených RKC hovorí jedna z jeho obetí.

V čase rizika ďalšieho stupňovania klerikalizácie našej spoločnosti  je príbeh tisícov írskych detí a desaťročí mlčania obetí, páchateľov aj svedkov mementom pre všetkých slobodných občanov Slovenska.  Nezabúdajme na slová Karla Kryla: stáva sa, že „na rohu ulice kat o morálce káže"...

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

Naď očakáva, že počas víkendu otestujú aspoň tri milióny ľudí

Najväčšie problémy spôsobovali drive through odberové miesta.

Autorská strana Beaty Balogovej

Ako neprísť o Dušičky počas korony

Covid zasahuje aj do nášho vzťahu s mŕtvymi.