Cena mlčania: sexuálne zneužívanie tisícok detí

Autor: Juraj Mesík | 20.5.2009 o 22:10 | Karma článku: 8,93 | Prečítané:  2809x

Keď  na  Slovensku v roku 2009 upozorníte na nebezpečie  zasahovania rímsko-katolíckej cirkvi (RKC) do života občanov, dočkáte sa väčšinou zúrivých nadávok a často i snahy o cenzurovania príspevkov. Ťažko povedať čo je horšie,  či nadávanie, alebo cenzúra:  určite najväčšou chybou by ale bolo podľahnúť tlaku a mlčať. Ficovo manželstvo „otca štátu a matky cirkvi" - rozumej tej našej, rímskokatolíckej - stupňuje  riziko čoraz väčšieho zasahovania RKC do  ľudských a reprodukčných práv žien, do výchovy mládeže,  do prístupnosti antikoncepcie a ďalších vecí, na ktoré sa katolícki biskupi cítia byť povolaní experti a „morálne autority". 

K čomu vedie strach obetí cirkevného zneužívania hovoriť,  autocenzúra tých, čo o probléme vedia  a cenzúra tých, čo nechcú, aby sa o nich dozvedela verejnosť hovorí otrasný príbeh desaťročí  sadistického fyzického a sexuálneho zneužívania tisícok detí  v jednej z najkatolíckejších krajín na svete - v Írsku. Nemá význam reprodukovať detaily zo stredovekého  hororu, ktorý až do deväťdesiatych rokov  20. storočia zažívali tisíce mladých Írov - treba si prečítať a vypočuť čo o tom hovoria výsledky rozsiahleho vyšetrovania zločinov a sadistického násilia v katolíckych sirotincoch, školách a nápravných zariadeniach pre mládež.   Alebo si vypočuť, čo o jednom z„ gulagov"  zriadených RKC hovorí jedna z jeho obetí.

V čase rizika ďalšieho stupňovania klerikalizácie našej spoločnosti  je príbeh tisícov írskych detí a desaťročí mlčania obetí, páchateľov aj svedkov mementom pre všetkých slobodných občanov Slovenska.  Nezabúdajme na slová Karla Kryla: stáva sa, že „na rohu ulice kat o morálce káže"...

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

DOMOV

Parlamentné voľby by vyhral Smer, Kollár predbehol SNS

Kotlebova strana sa by sa podľa prieskumu dostala až na šieste miesto.

SVET

Asad necháva státisíce ľudí umierať od hladu

Vojna proti Islamskému štátu sa skončila.


Už ste čítali?