Prvá obeť AIDS na Slovensku: príbeh ženy, obete náboženských dogiem

Autor: Juraj Mesík | 17.4.2009 o 8:33 | Karma článku: 13,99 | Prečítané:  14837x

Hoci žijeme treťom tisícročí, náboženské dogmy stále dokážu zatemňovať myseľ inak relatívne vzdelaných a mladých ľudí. V histórii to nie je prvý, ani posledný krát.  

Rovnako pseudo - sofistikovane ako dnes spochybňujú niektorí dogmatici potrebu zastavenia populačnej explózie v Afrike za pomoci vzdelávania a širokej dostupnosti modernej antikoncepcie, alebo ako tragikomicky popierajú jednoznačné dôkazy o účinnosti kondómov pri prevencii prenosu vírusu HIV sa správali duchovní predkovia dnešných dogmatikov v minulosti už neraz.  Rovnaké vášnivé traktáty produkovali, keď hájili cirkevnú dogmu o tom, že sa Slnko točí okolo Zeme, rovnako fanaticky sa vrhali na Darwina a jeho evolučnú teóriu vyvracajúcu predstavy starovekých pastierov kôz o vzniku sveta a človeka, rovnako neotrasiteľne zotrvávajú dodnes pri svojich chabo maskovaných predstavách, že ženy sú oproti mužom menejcenné a všetko čo súvisí so sexualitou od masturbácie až po antikoncepciu je pre ľudí škodlivé. Homosexuálov momentálne síce neupaľujú, ale chcú ich aspoň liečiť...

Čím je spoločnosť, v ktorej pôsobia biednejšia a nevzdelanejšia, tým úrodnejšiu pôdu pre svoje dogmy a šírenie predstáv  hriešnosti toho či onoho nachádzajú. Vzdelaná, prosperujúca a sekulárna Európa je pre nich hotová nočná mora.  Ani inteligentní a vzdelaní ľudia však nemusia byť voči dogmatikom odolní. Nasledujúci krátky príbeh je smutnou ilustráciou tejto skutočnosti.

Ženu, o ktorej tragický príbeh tu pôjde - nazvime ju biblicky Máriou - som spoznal niekoľko rokov pred pádom komunizmu. Mali sme niekoľko spoločných priateľov a navyše nás oboch spájal záujem o ekológiu. Mária mala vysokoškolské vzdelanie a pracovala v inštitúcii, kde mala prístup k utajovaným informáciám o znečistení našich riek. Niektoré z nich pre mňa získavala v čase, keď to znamenalo prinajmenšom riziko vyhodenia z práce.  Mária bola nesmierne obetavá, ústretová, pracovitá a vôbec dobrá žena - bola stelesnením toho najlepšieho, čo podľa mňa môže náboženstvo človeku dať.  Pochádzala  zo silne nábožensky založenej rodiny a - ako viacero mojich priateľov a blízkych ľudí - bola sama hlboko veriaca.  Žila sama, ťahalo jej na štyridsiatku a domnievam sa, že po roku 1989  by jej život akosi prirodzene smeroval medzi mníšky.

November 1989 dal Márii okrem možnosti dať sa na dráhu mníšky aj slobodu cestovať. Všetky cesty vedú do Ríma a preto sa hneď v roku 1990 vybrala na zájazd do Talianska. Na ktorejsi ulici Večného mesta stretla muža, ktorý sa stal jej osudom.  Paulo bol narkoman, ktorý nevedno čím Máriu očaril.  Možno to bol jeho šarm, možno jeho zraniteľnosť, možno čaro človeka pochádzajúceho z neznámej kultúry a hovoriaceho cudzím jazykom, možno to všetko dohromady premiešané s Máriinou túžbou zachraňovať ľudí v tiesni. Nech už boli jej motívy akékoľvek, Mária sa do Paula zamilovala, viac krát za ním do Ríma prišla a nakoniec sa za neho a vydala.

Náš príbeh by mohol skončiť happy endom, nebyť súhry dvoch nešťastných okolností. Ako narkoman bol Paul HIV pozitívny a postupne sa u neho rozvinul AIDS.  Mária ako ortodoxná katolíčka považovala svoju ochranu pred nakazením za čosi neprijateľné, hriešne.  Veci nabrali neodvratný smer.  Bez používania kondómu manželský - teda aj sexuálny - život s Paulom viedol k nainfikovaniu Márie vírusom HIV.

Mária umrela doma. Bola prvou obeťou AIDS na Slovensku. Podľahla kombinácii vírusu a náboženských dogiem, ktoré jej zabránili chrániť sa pred ním.

(Mená a miesta v príbehu sú  pozmenené.)

Oprava 23.4.2009: ako vyplynulo z diskusie a mojej následnej rešerše, Mária nebola prvá obeť AIDSu na Slovensku, ale tretia. Pôvodnú informáciu som mal od mojich známych z lekárskych kruhov a nevedel som, že bola nepsprávna. Zrejme bola prvá žena, ktorá sa nakazila heretosexuálnym stykom. Na obsahu článku to nič nemení.

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

Naď očakáva, že počas víkendu otestujú aspoň tri milióny ľudí

Najväčšie problémy spôsobovali drive through odberové miesta.

Autorská strana Beaty Balogovej

Ako neprísť o Dušičky počas korony

Covid zasahuje aj do nášho vzťahu s mŕtvymi.